Zalety prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii
Nie da się ukryć, że na zagranicznych rynkach europejskich i zresztą nie tylko przedsiębiorcy z Polski są coraz aktywniejsi, co oczywiście może nas tylko i wyłącznie cieszyć. Obecnie nikogo nie dziwią już liczne firmy Polaków w Wielkiej Brytanii czy też Niemczech lub Belgii. Ponadto nie wolno zapomnieć tutaj również i o Hiszpanii, która jest przecież od naszego kraju oddalona i to sporo. Wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę w tym kraju Półwyspu Iberyjskiego, zauważa, że wiąże się to z wieloma przywilejami. Czy rzeczywiście prowadzenie firmy w Hiszpanii z punktu widzenia jej właściciela jest aż tak korzystne?
Minimum formalności
Na wstępie zaznaczyć trzeba, że już samo założenie firmy w Hiszpanii nie różni się wiele od tego, z czym mamy do czynienia nad Wisłą. Możemy od razu zauważyć, że nie jest to zadanie zbyt skomplikowane. Szczególnie po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Od tego czasu żaden Polak nie musi składać wniosków o pozwolenie na pobyt i rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Nie można nie wspomnieć też i o tym, że nie ma tu branż równych i równiejszych. Wszyscy przedsiębiorcy traktowani są tak samo bez względu na siedzibę czy też rodzaj działalności.
Ponadto w Hiszpanii można również liczyć na pomoc publiczną. Polacy, którzy chcą założyć tu własną działalność, zgłosić się mogą choćby do Instytutu Kredytu Oficjalnego lub Ośrodka Rozwoju Technicznego i Przemysłowego. Wówczas dostaną oni informacje o zasadach udzielania i wielkości pomocy finansowej.
Podatki
Dla każdego przedsiębiorcy bardzo ważne są również i same podatki. W tym przypadku nie jest z tym najgorzej. Na pewno hiszpański system podatkowy jest o wiele bardziej przyjazny przedsiębiorcom, aniżeli ma to miejsce w Polsce. W zasadzie mamy tu do czynienia z dwiema stawkami podatku. Tak oto jedna wynosi on 30 proc. dla dużych przedsiębiorstw oraz 25 proc. dla małych i średnich firm. W tym drugim przypadku stawka taka jest stosowana do pierwszych 120 202,41 euro dochodu. Po przekroczeniu tej granicy przedsiębiorca zostaje objęty podatkiem w wysokości 30 proc. Dodajmy jeszcze, że w przypadku spółek zagranicznych, które nie mają stałej siedziby w Hiszpanii, stopa opodatkowania dochodu wynosi 25 proc (więcej informacji można znaleźć klikając w link – księgowość w hiszpanii)
Księgowość
Czy w takiej sytuacji i na tak jasnych zasadach księgowość w Hiszpanii może stanowić jakiś problem? Na ogół nie, a urzędy skarbowe są tu dość wyrozumiałe. Mimo wszystko trzeba mieć się na baczności i wszystko rozliczać poprawnie. Dlatego przynajmniej początkującym przedsiębiorcom polecamy zatrudnienie dobrego księgowego, a najlepiej współpracę ze sprawdzonym biurem księgowym. Wówczas można spać spokojnie, mając pewność, że wszystkie operacje zostaną zaksięgowane poprawnie. Oczywiście jest to również konieczność dla wielkich firm i korporacji, które obracają nie tysiącami, ale dziesiątkami czy setkami tysięcy euro miesięcznie. W takiej sytuacji pomoc dobrego księgowego jest już niezbędna, a więc taka współpraca z biurem księgowym będzie absolutną koniecznością.