Tradycyjne zamiatarki i najnowsze modele kompaktowe – co je różni?

30 Wrz

Tradycyjne zamiatarki i najnowsze modele kompaktowe – co je różni?

Zamiatarki zostały stworzone po to, aby szybko i sprawnie oczyszczać miejskie ulice. Następnie były doskonalone właśnie w tym obszarze tak, aby ich efektywność mogła być jeszcze wyższa. W centrach miast istnieje konieczność systematycznej pracy tych maszyn. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o konieczność oczyszczania nawierzchni na obrzeżach przy terenach inwestycyjnych. Wszędzie tam, gdzie wykonywane są roboty drogowe i gdzie transportuje się różnego rodzaju materiały budowlane czy też prowadzi głębokie wykopy.

 

W ofercie dystrybutorów tych maszyn znajdziemy różnego rodzaju pojazdy. Najogólniej można jednak przyjąć, że spora część z nich to duże auta ciężarowe wyposażone w dodatkowy osprzęt sprzątający. Inną kategorią są zamiatarki kompaktowe, które są znacznie mniejsze i przeznaczone do pracy w centrach miast.

Czy jedynie wielkość różnicuje te maszyny?

Przede wszystkim to, jaką wielkość ma taką zamiatarka wpływa na to, gdzie może ona operować. Bardzo duże, wielkogabarytowe maszyny nie miałyby możliwości wjazdu do miasta, gdzie z definicji przestrzeń jest wąska i ograniczona. Wielkość pojazdu jednak bezpośrednio przekłada się na efektywność sprzątania. Zamiatarki mogą transportować naprawdę spore zbiorniki na wodę użytkową, na wodę już zużytą oraz kontenery na odpady. Jednakże to zbiorniki na wodę najmocniej wpływają na to, ile taka zamiatarka będzie mogła operować w terenie. Dlatego też duże zamiatarki przeznaczone są do pracy na terenach podmiejskich, na głównych ulicach dojazdowych czy nawet na terenach lotnisk. Wszędzie tam, gdzie rzeczywiście trzeba ogarnąć pracą takiej maszyny dużą powierzchnię.

Kiedy takie zamiatarki działają w terenie, czy przez cały rok?

Zamiatarki mogą oczyszczać ulicę wtedy, kiedy nie panują duże mrozy ze względu na fakt, że zamiatarka wykonuje mycie na mokro. Przy dużych mrozach wykorzystanie wody po prostu nie byłoby możliwe.  Dlatego też maszyny te mają przestój w okresie zimowym, ale też wtedy, kiedy na ulicach zalega śnieg. Kompaktowe zamiatarki można bez przeszkód przekształcać w niewielkie pługi śnieżne, które będą służyły do odśnieżania chociażby chodników. W takich miesiącach, kiedy planowany jest przestój w pracy tych maszyn możliwa jest także naprawa zamiatarek. Najlepiej, aby była ona wykonywana w specjalnych punktach, gdzie znajdują się specjaliści znający się nie tylko na specyfice samych pojazdów jakimi są zamiatarki, ale także w których pracują specjaliści mający wiedzę na temat ich osprzętu sprzątającego.

 

Naprawa zamiatarek to niejednokrotnie również wymiana wyeksploatowanych części na nowe, oryginalne zamienniki. Pamiętajmy, że maszyny te każdego dnia przez wiele godzin pracują w terenie i niektóre części mogą się po prostu z czasem zużywać.