Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii
Zastanawiasz się nad otworzeniem swojej działalności w Hiszpanii? Chciałbyś otworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii, ale boisz się ilości formalności, jakie musisz spełnić, aby funkcjonowała ona prawidłowo? Nasze biuro księgowe pomoże Ci spełnić Twoje marzenie i otworzyć upragnioną firmę za granicą.
Wyróżnia się kilka rodzajów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Najczęstszą formą są sociedad limitada albo S.L. Zapewniają one właścicielowi ochronę przed osobistą odpowiedzialnością, jeśli grozi mu bankructwo. Wiążę się to jednak z dodatkowymi zobowiązaniami handlowymi, podatkowymi oraz księgowymi. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii zobowiązana jest złożyć roczne zeznanie podatkowe. Rachunki bankowe w takiej firmie muszą być prowadzone w przejrzysty sposób.
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii?
Pierwszym zadaniem, jakie należy spełnić, aby otworzyć firmę w tym kraju, jest uzyskanie numeru NIE (numer identyfikacyjny obcokrajowca). Wniosek o taki numer składa się na policji lub w konsulacie. Następnie rejestruje się nazwę działalności za pomocą RMC. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy nazwa, którą chcemy wybrać, nie jest już zajęta przez inną firmę. Możemy to zrobić sprawdzając na stronie RMC. W ciągu trzech dni otrzymasz kurierem odpowiedź od nich. Kolejny krok to złożenie wniosku o pozyskanie C.I.F., czyli numeru podatkowego firmy. W tym celu należy wypełnić formularz podatkowy 036. Robi się to online lub stacjonarnie – drukuje się wniosek i składa w odpowiednim urzędzie. Składając go osobiście, musisz mieć przy sobie oryginał oraz kserokopię numeru NIE. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i numerów należy otworzyć konto w hiszpańskim banku. Musi być ono firmowe i należy złożyć na nim minimalny kapitał zakładowy w kwocie 3000 euro. Następnie wyciąga się dowód zapłaty w postaci zaświadczenia z banku i składa się go notariuszowi albo prawnikowi, który potwierdza akt założycielski firmy.
Trzy kroki od założenia firmy
Następnym krokiem jest wystąpienie o akt założycielski spółki, czyli oficjalny dokument potwierdzający dane firmy. Zawiera nazwisko, adres, dane dyrektora, a także członków zarządu oraz akcjonariuszy. Umawiasz wizytę z notariuszem w celu podpisania aktu. Trwa to maksymalnie do trzech dni. Notariusz potrzebuje od Ciebie oryginałów i kopii dokumentów takich jak formularz 036, numer NIE, certyfikat RMC oraz potwierdzenie opłaty w banku. Po uzyskaniu aktu musisz pójść do Urzędu Skarbowego, aby zarejestrować spółkę. Urzędnicy stemplują akt. Następnie należy zabrać wszystkie potrzebne dokumenty. Ostemplowany akt trzeba zanieść do RMC, tam właśnie rejestruje się hiszpańskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Cały proces zajmuje do 15 dni. Po jego zakończeniu urząd podatkowy wydaje stały CIF. Ostatni krok to uzyskanie ubezpieczenia społecznego w celu zarejestrowania się jako dyrektor firmy. Musisz teraz przestrzegać formalności w biurze Ministerstwa Pracy i dokonywać miesięcznych opłat.
Więcej informacji znajdziesz pod linkiem https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/zakladanie-spolek/