Piwowarstwo domowe – czy wolno?
Nie zawsze zastanawiamy się nad aspektami prawnymi rzeczy, które robimy dla własnego użytku. O ile przy spożywaniu alkoholu mamy jasno określone zasady, o tyle inaczej sytuacja może wyglądać w momencie warzenia piwa.
A jak jest naprawdę?
Okazuje się, że nie ma się czym stresować. Aby warzyć piwo w domu na własny użytek nie trzeba mieć żadnych zezwoleń. Osoba, która podejmuje się tej czynności jest również zwolniona z opłaty podatku akcyzowego. Sytuacja ulega zmianie, jeśli produkuje się piwo na sprzedaż. Dopóki więc mowa jest o własnym użytkowaniu zrobionego piwa, można to robić legalnie.
Moda na piwo rzemieślnicze
Pytania odnośnie legalnego warzenia piwa pojawiają się już od jakiegoś czasu za sprawą zwiększonej działalności browarów lokalnych. Nasz kraj zalała pewnego rodzaju moda na piwa rzemieślnicze, zwane też inaczej kraftowymi. Są one specyficzne w smaku i obecnie mają całe grono swoich zwolenników, co można zauważyć w pubach oferujących piwo właśnie z browarów rzemieślniczych. To, jaki smak i kolor będzie miało piwo rzemieślnicze zależy od piwowara i jego przepisu. Można trzymać się stałych receptur, jednak to dzięki eksperymentom można oferować nowe smaki.
Jak zacząć przygodę z piwowarstwem?
Ci, którzy chcą zacząć warzyć piwo w domu powinni na początku dowiedzieć się podstawowych informacji na ten temat. Z łatwością można je znaleźć w Internecie – na stronach, blogach, również na kanale YouTube. Kolejna kwestia to odpowiednie zaopatrzenie. By wszystko skompletować warto wejść na sklep dla piwowarów czerwony grzybek. Znaleźć tam można między innymi chmiel, drożdże piwowarskie, słody, brewkity oraz oczywiście cały sprzęt – beczki, cukromierze, pojemniki, lejki, kraniki, mieszadła, kapslownice, worki filtracyjne, rurki fermentacyjne i wiele innych. Dobrze jest mieć wszystko w jednym miejscu. To znacznie ułatwia kompletowanie wszystkich niezbędnych produktów, szczególnie na początku, kiedy nie ma się jeszcze dobrego rozeznania w temacie.