Dieta dla pracujących
Powszechnie wiadomo, że dieta dla pracujących nieco różni się od zwyczajnych posiłków, które spożywa na co dzień każdy z nas. Stworzenie pełnowartościowej diety dla ciężko pracującej osoby może stanowić nie lada wyzwanie dla specjalistów w zakresie żywienia. Przy układaniu jadłospisu dla „człowieka pracy”, trzeba najpierw określić, z jakim trybem pracy mamy do czynienia. Ważne jest też, aby określić, czy dana osoba chce schudnąć, czy raczej przybrać na wadzę (mowa tu głównie o amatorach sportów siłowych, którzy chcą zwiększyć swoją masę mięśniową).
Tryb siedzący
Wszelcy pracownicy administracji, muszą spędzać wiele godzin za biurkiem. To samo tyczy się ludzi, którzy pracują w dużych korporacjach. Tego typu praca sprzyja rozwojowi schorzeń, takich jak problemy z kręgosłupem czy nadwaga. Jest jednak kilka sposobów, by zredukować ryzyko zachorowania i pozostania „fit” przez dłuższy czas.
Każda dieta dla pracujących w biurze powinna być rozbita na kilka posiłków, wśród których najważniejsze jest śniadanie. Tendencja do tycia pracowników biurowych w większości przypadków wiąże się ze stresem i przyspieszonym metabolizmem, które to w połączeniu zachęcają do podjadania w trakcie dnia. Spożycie węglowodanów z rana dostarczy energii, spowalnia metabolizm i da uczucie sytości przez dłuższy czas. Posiłków powinno być minimum pięć i muszą być one rozłożone na cały dzień.
Z kolei dieta dla pracujących w korporacjach czy administracji powinna być bogata w błonnik, który pomaga w trawieniu i niweluje uczucie głodu, mogący sprawiać dyskomfort podczas pracy za biurkiem. W dodatku praca biurowa wymaga dużego wysiłku psychicznego i koncentracji. Badania udowodniły, że procesy poznawcze są wspierane przez kwasy omega 3, które powinny być dostarczane do organizmu każdego dnia. Więcej o diecie dla pracujących znajdziesz na https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-zapracowanych/.
Wytężony wysiłek fizyczny
Wiadomo, że dieta dla pracujących fizycznie będzie się różniła w posiłkach i ich zawartości kalorycznej. Górnik, lub pracownik budowlany wykorzystuje więcej siły i potrzebuje zarazem większej ilości białka zwierzęcego i roślinnego. Musi być ona także odpowiednio zbilansowana, czyli zawierać produkty z każdej grupy spożywczej: od nabiału, aż po mięso.
Dieta dla dorosłego, pracującego fizycznie mężczyzny powinna zaspokajać zapotrzebowanie 3000 kcal. W przypadku pracowników fizycznych jedną z najistotniejszych rzeczy jest przestrzeganie absolutnego minimum dziennego nawadniania. Wynosi ono 2 litry wody. Pominięcie go może powodować odwodnienie, które przy dużym wydatku energetycznym może zakończyć się tragicznie. Dla pracowników fizycznych dietetycy odradzają dietę wegetariańską.