Biznesplan- czy warto go przygotować?

30 Paź

Biznesplan- czy warto go przygotować?

Najczęściej biznesplan nie jest dokumentem niezbędnym i wymaganym przy zakładaniu własnej firmy. Mimo tego- wielu przyszłych przedsiębiorców decyduje się opracować taki dokument, gdyż w praktyce okazuje się on bardzo przydatny. Tym bardziej, jeśli przedsięwzięcie jest duże i trudne do realizacji, zajmujące dużo czasu i wymagające sporego kapitału.

 

Tworzenie biznesplanu jest też polecane osobom, które chcą rozpocząć swoją działalność poza granicami kraju, np. które chcą otworzyć firmę w Hiszpanii decydując się na samozatrudnienie lub też podmiot, jakim jest spółka w Hiszpanii.

 

Co warto wiedzieć już na początku, jak stworzyć biznesplan dla spółki i jak sprawić, aby stworzony plan naprawdę był rzetelny i przydatny? Biznesplan jest ważny nawet wtedy, kiedy nie jest nam potrzebny do uzyskania dofinansowania i kiedy tylko i wyłącznie my sami będziemy potem z niego korzystać.

Co powinien zawierać biznesplan stworzony dla spółki w Hiszpanii?

Najważniejsze, aby zawierał wszystkie pomysły oraz plany, które w rzeczywistości będzie chciało się zrealizować. Będzie potem można wrócić do tych pomysłów i oszacować, ile z nich udało się wcielić w życie. To ważne, aby taki plan był wyczerpujący, gdyż czasem podczas jego tworzenia można wpaść na wiele ciekawych rozwiązań, sam w sobie może on więc być pewnym źródłem inspiracji i może sprowokować burzę mózgów pomiędzy wspólnikami. Pomysły i plany powinny być dobrze przedyskutowane w grupie. To mają być projekty, które będzie się chciało faktycznie zrealizować w praktyce. Do podstawowych wytycznych, co do tego,  jak stworzyć biznesplan dla spółki na pewno warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

 

  • Dokładne rozpisanie każdego z podstawowych bloków biznesplanu. Należy obszernie opisać całe przedsięwzięcie, przygotować dobry plan marketingowy, określić plan techniczno- organizacyjny, a także opisać jakże ważne kwestie finansowe. Te cztery bloki stanowią podstawę każdego dobrego biznesplanu.
  • Nie należy zapominać o dobrej analizie SWOT. Szanse i zagrożenia to analiza warta poświęcenia na biznesplan większej ilości czasu. Nie mniej ważne jest określenie sobie celów, jakie chcielibyśmy osiągnąć. Powinny one być celami w duchu teorii „SMART”- określone w czasie, konkretne i jak najbardziej mierzalne.
  • Istotne jest wzięcie pod uwagę to, że napisanie dobrego biznesplanu jest czasochłonne i nie zawsze też bywa proste. Wiele zależy od podziału obowiązków w spółce pomiędzy wspólników, ważna jest też znajomość potrzeb odbiorców- konsumentów, a także specjalistyczna wiedza z branży, w której będzie się chciało działać. Czasem przydaje się też wsparcie specjalistów, czy to z zakresu doradztwa biznesowego, czy od strony kwestii finansowych czy księgowych. Po pomoc można sięgnąć do firmy ze strony https://accountingservicesinspain.com/.

Czy to rzeczywiście jest takie potrzebne?

Dobry biznesplan to nic innego jak rzetelne przygotowanie się do prowadzenia firmy. Jak się okazuje, mając dobrze opracowany biznesplan można znacznie łatwiej zrealizować postawione przed sobą cele, a działająca już firma ma znacznie większe szanse na to, aby mogła utrzymać się na rynku.