W jaki sposób najlepiej zaizolować podłogę osadzaną bezpośrednio na gruncie?
Wykonanie podłogi osadzanej bezpośrednio na gruncie jest częstą czynnością w nowych budynkach, ale też tam, gdzie tworzy się aranżacje ogrodowe- na przykład gdzie buduje się taras przy inwestycji. Położenie warstwy izolacji jest czynnością niezwykle istotną po to, aby wykonana posadzka nie była zimna, aby charakteryzowała się trwałością i nie nasiąkała wilgocią bezpośrednio z gruntu, na którym się znajduje. Jednym słowem wykonuje się po to, aby posadzka była ciepła i trwała. Taką izolację można wykonać na szereg sposobów, jednym z nich jest izolacja keramzytem– specjalnym kruszywem, które nadaje się do tego celu idealnie. To konkurencyjne rozwiązanie dla klasycznego styropianu.
Keramzyt w roli izolatora
Izolacja keramzytem doskonale sprawdza się w praktyce, gdyż kruszywo to jest bardzo lekkie i porowate. Ułożenie go na gruncie w warstwie około 25-30 cm pozwala na uzyskanie naprawdę dobrych parametrów cieplnych, oczywiście pamiętając o tym, że keramzyt wymaga ubicia i zagęszczenia (dodatkowe około 10% kruszywa wykorzystywanego na całość podłogi). Najlepiej jest najpierw rozłożyć całą warstwę kruszywa, a dopiero w drugim kroku podejść do jego ubijania. Co istotne, w wersji impregnowanej keramzyt nie podciąga wilgoci w swoją własną strukturę, a przez to cała układana warstwa zawsze może pozostawać idealnie sucha. Keramzyt nie wykazuje żadnej aktywności biologicznej, co oznacza, że nie gnije, nie rozpada się pod wpływem wody, nie pleśnieje ani też nie przyjmuje do siebie żadnych innych grzybów czy bakterii. Dlatego też warstwa izolacyjna wykonana z jego wykorzystaniem tak dobrze sprawdza się w praktyce.
Izolowanie podłogi keramzytem w praktyce
Keramzyt wcale nie gorzej sprawdza się do takich zadań od klasycznego, jakże często stosowanego styropianu. Więcej informacji o tym, w jaki sposób stosować taki keramzyt znajdziemy na stronie- https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-podlogi/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/. Do wykonania takiej warstwy izolacji na gruncie można wykorzystać zarówno keramzyt w jego wersji workowanej jak i keramzyt zamawiany luzem, transportowany specjalnymi samochodami samowyładowczymi. Najlepiej do tego celu nadaje się klasyczny keramzyt budowlany w wersji impregnowanej, a więc pokrywany dodatkową warstwą ceramiczną. Dodatkowo, przy stosowaniu izolacji keramzytem wykorzystuje się także specjalne folie przeciwwilgociowe. Pamiętajmy, że keramzyt jest materiałem, który nadaje się do ponownego wykorzystania, jeśli kiedyś w przyszłości będziemy chcieli dokonać jakichś zmian budowlanych w naszej inwestycji.