Budowa domu- jakich kwestii formalnych trzeba dopilnować?
Budowa domu to spora inwestycja, która zazwyczaj jest dokładnie planowana z wyprzedzeniem. Całość może być nawet bardzo mocno rozciągnięta w czasie- dla wielu osób to życiowy projekt, największy i najważniejszy, jaki będą mieli zrealizować. Budując dom- niezależnie od jego lokalizacji, formy czy zastosowanych technologii- trzeba spełnić pewne wymogi formalne. Warto znać przepisy, aby całe przedsięwzięcie mogło pójść szybko i sprawnie. Jak to wygląda w praktyce?
Sprawdzamy plan zagospodarowania przestrzennego
To bardzo ważne, aby na starcie uzyskać wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Taki wypis można uzyskać udając się do Urzędu Gminy, a konkretniej do Wydziału Architektury. Prawo budowlane mówi o tym, że tam powinniśmy złożyć stosowny wniosek. Dokument ten będzie zawierał przydatne informacje na temat ewentualnego przeznaczenia gruntu, a także wskazówki związane z tym, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę na tym terenie. Taki plan stanowi podstawę do wszystkich kolejnych działań. Jakie działania podjąć w kolejnym kroku?
Każda inwestycja opiera się o profesjonalnie wykonany projekt
Analizując przepisy dotyczące budowy domu oczywiście znajdziemy informację o tym, że taki projekt jest konieczny. Pozwala on luźne wytyczne, co do wyglądu budynku w przyszłości przelać na konkrety. Aby taki projekt mógł powstać konieczne są takie dokumenty jak aktualna mapa geodezyjna terenu, warunki przyłączenia energii elektrycznej, gazu, zapewnienie o dostawie wody i o odbiorze ścieków. Zdarza się, że w przypadkach bardziej skomplikowanych konieczne mogą okazać się porady prawne- wiele kancelarii specjalizuje się właśnie w takich kwestiach jak prawo budowlane. Konieczne jest też oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną. Biuro architektoniczne zaproponuje nam już przygotowane projekty domu, które potencjalnie mogą spełnić nasze oczekiwania- już przygotowany projekt będzie opcją znacznie atrakcyjniejszą finansowo od sytuacji, w której architekt musi projektować wszystko pod klucz na indywidualne zamówienie.
Uzyskanie pozwolenia na budowę
To kluczowy dokument dla każdego inwestora- aby go uzyskać trzeba złożyć gotowy projekt oraz stosowny wniosek do gminy. Dodatkowym dokumentem jest oświadczenie o prawie do gospodarowania nieruchomością. Czas oczekiwania na decyzję z urzędu wynosi do 65 dni, a następnie trzeba dodać do tego jeszcze 2 tygodnie czasu na uprawomocnienie się decyzji. Przed rozpoczęciem prac budowlanych, 7 dni wcześniej należy powiadomić Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Inwestor wybiera wykonawcę wszelkich robót budowlanych, za sam start prac uznaje się geodezyjne wymierzenie miejsca na działce, w którym dom ma się znaleźć.
Podsumowując, wydaje się, że ważnych do wykonania spraw formalnych związanych z budową domu jest naprawdę sporo. Dobra organizacja i planowanie działań krok po kroku pomagają jednak w tym, aby wykonać wszystko zgodnie z literą prawa.
Decydując się na budowę domu warto zajrzeć na stronę firmy Drewdom https://drewdom.com/